Klematisi – Uputstvo za negu i sadnju
Klematisi spadaju među najlepše puzavice i predstavljaju jednu od najpopularnijih baštenskih biljaka. Ova svestrana biljka može da se uzgaja uz zidove, pergole, ramove, u kontejnerima, ili jednostavno da se penje uz drveće i žbunje I na taj način potpuno daju drugačiji izgled vrtu. Iako važi mišljenje da su komplinkovani za uzgajanje, klematis predstavlja biljku koja će sa jako malo truda napraviti čuda u Vašem vrtu.SAĐENJE KLEMATISA
Osnovno pravilo koje je potrebno ispoštovati prilikom sadnje klematisa je da im se koren I donjih 10 cm biljke nalaze u senci. Koren klematisa je osetljiv na visoke temperature pa je tom delu biljke potrebno obezbediti hladno mesto. Ovo možete postići pažljivim sađenjem drugih biljaka oko klematisa, ili jednostavnim postavljanjem sloja kamena ili malča neposredno oko same biljke. Klematisi vole vlažno, ali dobro drenirano zemljište.
Prilikom sadnje donji deo rupe usitnite I pomešajte sa kamenom. Na ovaj način ćete obezbediti dobru drenažu zemljišta. Saksiju sa biljkom potopite u kofu sa vodom na 20 minuta. Sa donjih 10 cm biljke pažljivo uklonite list. Prilikom sadnje treba ukloniti saksiju a biljku posaditi tako da vrh postojeće zemlje iz saksije bude utopljen 10 cm u odnosu na nivo okolne zemlje. Na ovaj način će grane koje su zatrpane u zemlju pustiti novo korenje I omogućiti razvoj velikog broja novih izbojaka. Rupu napuniti sitnom zemljom do vrha. Preko površine posuti malč ili kamen u debljini od 3-4 cm I tako obezbediti održavanje vlage.
OREZIVANJE KLEMATISA
Pored sađenja, orezivanje je drugi bitan faktor u odgajanju klematisa.
Grupa 1 Bez orezivanja: Ovoj grupi pripadaju sorte koje cvetaju rano u godini. Cvetovi se razvijaju na granama koje su izrasle prethodne sezone. Orezivanje sorti iz ove grupe nije potrebno, osim uklanjanja mrtvih ili slabih grana posle cvetanja krajem maja / juna. Biljke koje su ostvarile preterani rast mogu se orezati (maksimalno polovina grane) ukoliko je potrebno, takođe u ovo doba godine. Orezivanje ove vrste u bilo koje drugo doba godine može dovesti do umanjenog cvetanja.
Grupa 2 – Opciono Orezivanje: Ova grupa se sastoji od svih ranih, krupnocvetnih hibrida, uključujući i duple i poluduple sorte. Njihov glavni period cvetanja je maj, jun i septembar. Sorte iz ove grupe treba jednostavno očisti uklanjanjem mrtvih ili slabih grana u februaru/martu. Preostale stabljike treba skratiti iznad jakog para pupoljaka. Varijacija u dužini preostalih stabljika nakon orezivanja treba da rezultiraju izbijanjem novih grana I ravnomernije raspoređenim cvetovima u gornjem i donjem delu biljke. Nakon prvog cvetanja, biljku ponovo skratiti do jakih pupoljaka ili bočnih izbojaka, I na taj način obezbediti ponovno cvetanje iste godine.
Grupa 3 – jako orezivanje: Ovoj grupi pripadaju kasnocvetajući hibridi. Oni proizvode cvetove na ovogodišnjim letorastima, pa bi biljku trebalo skratiti iznad drugog para pupoljaka od zemlje u rano proleće -februar / mart. (najčešće 30 – 40 cm iznad zemlje). Ukoliko se ova grupa biljaka ne oreže posledica može biti nedostatak listova I cvetova na donjem delu biljke.